Географія 9 клас 19.12.2016 р.
Тема: Географія важкого, сільськогосподарського, транспортного, електротехнічного машинобудування, приладобудування, верстатобудування, виробництва устаткування для різних галузей народного господарства. Формування нових центрів, технополісів.
Завдання1. - Встановіть відповідність між галуззю машинобудування та її функціональною спеціалізацією. Виконати в зошиті.
1. Важке машинобудування |
Ж.Виробляє енергетичне, металургійне, гірничошахтне, хімічне, нафтохімічне устаткування, машини для будівництва та портового господарства. |
2. Верстатобудування |
І.Виробництво металообробних, деревообробних, алмазорозточних верстатів, верстатів-автоматів. |
3. Сільськогосподарське |
К. Виробляє комбайни, сівалки, машини для тваринництва, сіножатки. |
4. Залізничне |
В. Виробляє локомотиви, тепловози, вагони, електровози. |
5.Автомобільне |
З. Виробництво мотоциклів, автобусів, велосипедів, тролейбусів, трамваїв. |
6.Суднобудування |
А. Виробництво морських та річкових суден різного призначення. |
7. Електротехнічне |
Е. Виробництво побутових приладів. |
8. Приладобудування |
Б. Виробництво вимірювальних приладів, медичного обладнання. |
9. Електроніка |
Д. Виробництво робототехніки, верстати з числовим програмним керуванням. |
10. Авіаракетобудування |
Г. Виробництво надпотужних вантажних літаків, гелікоптерів, космічної техніки. |
Завдвння 2. Записати в зошит відповіді.
1. Які види продукції виробляють машинобудівні заводи?
2. Які матеріали використовують для їх виробництва?
3. Що називається галузевою структурою господарства?
4. Які форми організації виробництва ви знаєте?
5. Наведіть приклади праце-, науко- і металомістких галузей? Поясніть свій вибір.
6. Чи вигідно розвивати на території України праце-, наукомісткі галузі? Чому?
7. Чому в нашій місцевості розміщені дані галузі машинобудування?
8. Які принципи розміщення машинобудівних галузей в нашій місцевості?
9. Які галузі машинобудування є найбільш перспективними в нашій місцевості?
10. Які проблеми машинобудівного комплексу нашої місцевості?
Галузі машинобудування відіграють вирішальну роль у всіх галузях господарства країни, істотно полегшують практичну діяльність людини як на виробництві, так і в побуті.
Важке машинобудування поєднує підприємства, що виробляють великогабаритні й металомісткі машини,обладнання для електроенергетики, металургії,гірничодобувної промисловості та інших галузей господарства. У своєму розміщенні воно тяжіє до районів металургійних заводів і великих споживачів готової продукції. Основні центри – Краматорськ (обладнання для доменних печей, гігантські крокуючі екскаватори, ковально-пресове обладнання), Горлівка (вугільні комбайни,компресори, екскаватори), Луганськ,Донецьк,Кривий Ріг, Маріуполь, а також Харків як центр важкого машинобудування з елементами точного.
Дорожньо-будівельне й комунальне машинобудування у своєму розміщенні більшою мірою орієнтовані на споживача, ніж на сировинну базу,хоча й належать до досить металомістких. Це пояснюється тим, що дешевше перевозити метал і комплектуючі вироби, а не громіздкі машини. Ця галузь виробляє автовантажувачі й конвеєри (Львів),крани на автомобільному ходу (Дрогобич), пневмокрани на колесах великої вантажопідйомності (Одеса), будівельні баштові крани (Харків). Дорожньо-будівельна техніка (грейдери, асфальтоукладчики, ковзанки й т. ін.), а також комунальне машинобудування (обладнання для пралень, хімчисток та т. ін) представлені в Києві, Харкові, Кременчуці, Миколаєві.
Машинобудування для легкої й харчової промисловості у своєму розміщення орієнтовано переважно на споживача. Практично в кожному обласному центрі України є підприємства цієї галузі. Наприклад, у Сімферополі розміщене ВО «Продмаш», що виробляє технологічні лінії для консервної промисловості.
Енергетичне машинобудування, що входить до складу важкої промисловості, посідає останнє місце за обсягом виробництва продукції серед галузей машинобудівельного комплексу. Ця галузь виробляє турбіни для ГЕС, ДРЕС, ТЕЦ і АЕС (Харків), двигуни для літаків (Запоріжжя – завод авіадвигунів «Моторсіч»), автомобілів «Таврія» (Мелітополь), дизелі (Токмак, Первомайськ, Бориспіль).
Верстатобудування й інструментальна промисловість розміщені поблизу великих міст, де є багато кваліфікованих кадрів, наукових і проектно-конструкторських установ. Підприємства цих галузей випускають різні прилади, медичну техніку, токарські автомати й напівавтомати, токарно-револьверні, важкі й універсальні, алмазо-розточувальні верстати. Основні центри – Краматорськ, Харків. Київ, Одеса, Дніпропетровськ,Запоріжжя, Львів. У Черкасах створено НВО високих технологій «Ротор», що виробляє електроерозійні верстати, лазерні технологічні комплекси. У Мукачеве створено ВО «Верстатозавод», що виробляє робототехніку.
Тракторне машинобудування – найдавніша галузь в Україні. Її підприємства тяжіють до районів споживання й виробляють: трактори (Харків,Херсон, Дніпропетровськ, Івано-Франківськ),бурякозбиральні комбінати (Тернопіль, Дніпропетровськ), кукурудзозбиральні комбінати (Херсон), тракторні сівалки (Кіровоград), причепи (Джанкой), плуги (Одеса), жнивалки (Бердянськ), хімсільгоспмашини (Львів), обладнання для тваринництва й кормовиробництва (Ковель, Біла Церква, Ніжин,Бердянськ), ріжучі частини для сільгоспмашин (Сімферополь).
Транспортне машинобудування.
Залізничне машинобудування виробляє тепловози в Луганську й Харкові, електровози – у Дніпропетровську, вантажні вагони – у Дніпродзержинську, Кременчуці, Стаханові, а в Маріуполі виробляють залізничні цистерни.
Виробництво легкових автомобілів представлено в Запоріжжі, вантажних (КрАЗ, вантажопідйомність 18 т) – у Кременчуці, вантажопасажирських автомобілів підвищеної прохідності («Волинь») – у Луцьку, автобусів(«ЛАЗ») – у Львові, велосипедів – у Чернігові й Харкові, мопедів – у Львові, мотоциклів – у Києві. У цей час географія автомобілебудування значно розширюється за рахунок будівництва автоскладальних заводів іноземних фірм – у Сімферополі виробляють вантажопасажирські мікроавтобуси «Газель» і легкові автомобілі «Волга» (Росія), у Київській області налагоджене складання автомобілів МАЗ (Білорусь).
Судобудування спрямоване на випуск морських і річкових суден. Україна завжди славилася виробництвом військових кораблів і катерів,танкерів, сухогрузів, сейнерів і плавкранів. Великі суднобудівельні підприємства розташовані в Миколаєві, Херсоні, Севастополі, смт Приморський (під Феодосією), Керчі, Іллічевську. Річкове суднобудування представлене в Києві, Ізмаїлові, Кілії.
Авіабудування є однією з найбільш наукоємних і трудомістких галузей, тому авіаційні заводи розташовані у великих науково-промислових центрах – Києві (літаки марки «АН», «Антей», «Мрія», «Руслан») і Харкові (літаки марки «Ту»).
Точне машинобудування.
Електротехнічна промисловість виробляє засоби для передачі, перетворення й споживання електроенергії: телевізори, радіоприймачі. Обчислювальну техніку. Найбільшими центрами цієї галузі є: Київ, Львів, Харків, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Полтава, Сімферополь.
Приладобудування і обчислювальна техніка. Рівень розвитку цієї галузі невисокий. Це стосується якості та асортименту продукції. Нині галузь переживає занепад.
Радіоелектронна промисловість. АТС – Дніпропетровськ, Ромни (Сумська обл.), Харків. У місті Львів працює завод телеграфної апаратури, де випускають комутаційне обладнання для сільської місцевості. На підприємствах радіоелектронної промисловості у Малині (Житомирська обл..), Черкасах, Хмельницькому випускають цифрові системи зв`язку. Засоби мобільного зв`язку для залізничного транспорту виробляють на ВО «Оріон» у місті Тернопіль. Засоби радіозв`язку для морського транспорту і морської системи безпеки випускає підприємство «Мусон» (м.Севастопіль).
Завдання 3. Опрацювати текст підручника, карти атласу «Машинобудування ті металообробка» та заповнити таблицю в зошиті:
Назва галузі |
Продукція, що виробляється |
Чинники розміщення |
Основні центри |
|
|
|
|
|
Основними формами територіальної організації машинобудування є машинобудівні центри, вузли і райони. В Україні можна виділити 70 машинобудівних вузлів. Вони різні за величиною, спеціалізацією, рівнем сформованості.
Найбільшим машинобудівним вузлом України є Харківський. Найбільшого розвитку тут набули тракторне і сільськогосподарське машинобудування, енергетичне, підйомно-транспортне, верстатобудування, електротехнічне машинобудування.
Другим за величиною є Київський машинобудівний вузол. Тут розвинені: приладобудування, машинобудування для харчової, хімічної промисловості, транспортне машинобудування.
Потужний за значенням - Дніпропетровський вузол. Тут переважають важке, сільськогосподарське машинобудування, електротехнічна промисловість.
Одеський машинобудівний вузол спеціалізується на верстатобудуванні, підйомно-транспортному, сільськогосподарському машинобудуванні.
У Львівському машинобудівному вузлі переважають електротехнічна, автомобільна промисловість, приладобудування.
У Луганському – тепловозобудуванні і гірниче машинобудування.
У Запорізькому – електротехнічна і автомобільна галузі.
Великим вузлом важкого машинобудування є Краматорськ, суднобудування - Миколаїв, суднобудування і сільськогосподарського машинобудування – Херсон.
Науково-технічні парки. Технополіси.
Науково-технологічні парки поєднують науково-дослідні, технологічні та виробничі підприємства, забезпечують найшвидше впровадження науково-дослідних робіт та винаходів в промисловість і бізнес.
Технологічні парки: найбільш масштабні інноваційні центри, у яких забезпечується максимально сприятливі умови для науково-технічних інноваційних проектів, що виконуються спільними зусиллями наукових центрів і промисловості.
Технополіси – території, що мають особливий статус і пільговий режим, де розробляються і реалізуються технічні та соціально-економічні інновації, забезпечується їх безупинне відтворення й апробація, що поєднує фундаментальні наукові дослідження та застосування їх на практиці.
Технопарки:
1. «Напівпровідникові технології і матеріали, оптоелектроніка і сенсорна техніка» (м.Київ).
2. «Інститут електрозварювання ім. Є.Патона» (м.Київ).
3. «Інститут монокристалів» (м.Харків).
4. «Вуглемаш» (м.Донецьк).
5. «Інститут технічної теплофізики» (м.Київ).
6. «Київська політехніка».
7. «Інтелектуальні інформаційні технології» (м.Київ).
8. «Укрінфотех» (м.Київ).
Розвиток і розміщення машинобудування України супроводжується низькою проблем, пов`язаних з його територіальною організацією:
1) концентрація машинобудівного виробництва у великих містах;
2) недостатньо ефективна галузева й організаційна структура машинобудування;
3) недостатній розвиток наукомістких галузей;
4) переважають підприємства з високою матеріаломісткістю виробництва;
5) слабкий розвиток машинобудівної бази в середніх і малих містах, окремих регіонах;
6) відсутність комплексного розвитку машинобудування в багатьох машинобудівних центрах і регіонах.
Порівняно з іншими міжгалузевими комплексами машинобудування впливає на природне середовище значно менше. Проте спеціалізовані підприємства малої металургії через їхню чисельність забруднюють атмосферу і воду на рівні переробного металургійного комплексу. До інших забруднювачів середовища відносять відходи металообробки, зокрема ті, що виникають при хромуванні, нікелюванні виробів, виробниче сміття, мастила, пакувальні матеріали, їхні обсяги досить значні. Основні заходи запобігання забрудненню навколишнього середовища цією галуззю пов'язані з поліпшенням технологій виробництва.
Щодо економічного виходу галузі з кризи, потрібно на засадах сталого розвитку (економічні – екологічні - соціальні):
· розвивати наукомісткі галузі;
· оновлювати, нарощувати національний машинобудівний комплекс;
· використовувати новітні науково-технічні досягнення, з тим, щоб освоювати і випускати власні технологічні системи;
· розробити довгострокові програми переходу машинобудування України на інноваційний шлях розвитку та їх конкретизація на регіональному рівні;
· проведення активної державної політики підтримки інноваційного розвитку регіонів.
Завдання 4.Незавершені вислови доповнити та записати в зошит.
1. Основу важкої промисловості і вирішальну роль у створенні матеріально-технічної бази господарства країни становить...
2. У структурі машинобудівного комплексу відбулися важливі зміни, спрямовані на збільшення частки галузей, які випускають...
3. Пріоритетними у машинобудівному комплексі є...
4. Частка машинобудування у загальному обсязі промислової продукції помітно скоротилася за останнє десятиліття і нині не перевищує 15%, причина цього криється у...
5. Таким чином, одне з головних завдань машинобудівного комплексу - зменшення залежності від… шляхом...
6. В економіці України провідне місце посідають такі галузі машинобудування...
7. Вирішальне значення для розміщення підприємств машинобудування мають такі чинники:...
8. Металомісткі підприємства тяжіють до металургійних баз (сировинний фактор) це виробництво шахтної та гірничодобувної техніки,...
9. Складальні підприємства (виробництво автомобілів, літаків) розташовуються на...
10. Наукомісткі підприємства розташовуються у великих містах де є багато...
домашнє завдання
1) опрацювати матеріал § 20 - 21, відповідь на завдання в зошиті;
2)вміти показувати на карті основні райони, вузли, центри машинобудування;
Склад і географія машинобудування України
Важке |
|
Тракторне та сільськогосподарське |
|
Верстатобудування й інструментальне |
Хімічне й нафтохімічне обладнання: Київ, Суми Гірничошахтне й гірничорудне: Донецьк, Харків, Горлівка Металургійне: Краматорськ, Маріуполь, Дніпропетровськ Обладнання для харчової промисловості: Одеса, Київ |
Трактори: Харків (ХТЗ), Кіровоград,Мелітополь(гідроагрегати), Вінниця Бурякозбиральні: Тернопіль Кукурудзозбиральні: Херсон Грунтооброблювальні: Одеса Косарки: Бердянськ Сівалки:Кіровоград Машини й обладнання для тваринництва, кормо- виробництва, хімічної обробки: Ніжин, Умань, Львів, Біла Церква |
Кувально-пресове, металообробне, деревообробне: Одеса, Харків, Житомир, Львів, Бердичів Техніка для дорожнього будівництва: Київ, Бердянськ, Одеса, Прилуки, Мелітополь |
||
|
Машинобудування (40% усіх трудових ресурсів промислового комплексу України Усі галузі, крім годинникової |
|
||
Приладобудування |
Транспортне |
Електротехніч-не |
||
Для контролю та регулювання технологічного процесу: Київ, Івано-Франківськ, Луцьк, Харків Електровимірювальні: Київ, Житомир, Львів АСУ й обчислювальна техніка: Кіровоград, Харків, Київ, Одеса, Вінниця, Чернівці Оптичні прилади: Харків, Суми, Одеса
|
Великовантажні: Кременчук Легкові: Львів, Запоріжжя Автобуси й автонавантажувачі: Львів Мотоцикли: Київ Велосипеди: Харків, Чернігів Суднобудування: Миколаїв, Херсон, Київ, Керч, Одеса, Севастополь Локомотиви: Луганськ, Харків Вагони: Кременчук, Стаханов, Дніпродзержинськ Літаки: Київ, Харків
|
Кабель, електроізоляцій-ні матеріали та ін.: Харків, Запоріжжя, Донецьк, Каховка, Хмельницький, Рівне, Полтава та ін.. |