Географія 8 клас 19.12.2016 р.
Тема: ОСНОВНІ РІЧКОВІ БАСЕЙНИ ТА СИСТЕМИ.
Завдання 1. Закінчіть речення. (записати в зошиті)
- Гідрологія — це...
- Поверхневі води — це...
- Густота річкової мережі України — ...
- Річки України належать до басейнів таких морів...
- Найбільший каскад водосховищ розташований на річці...
Завдання 2. Охарактеризуйте режим річки України (за вибором).
Річки
Дніпро — третя за довжиною в Європі, в межах України 1121 км (загальна довжина 2201 км); витік на Валдайській височині в Росії, впадає кількома потоками в Дніпровський лиман; водні ресурси: річний стік — 53,5 км3; ширина долини до 18 км, заплави — до 12 км; в басейні близько 32 тис. водотоків, з них 89 завдовжки понад 100 км; живлення і режим характерні для рівнинних річок України; стік регульований каскадом водосховищ; величезне народногосподарське значення, судноплавна. Басейн Дніпра, це 65 % площі України.
Дністер — 925 км (1362 км); бере початок на північно-східних схилах Карпат, впадає у Дністровський лиман; у верхів’ях — гірська річка, у передгір’ях долина до 13 км, заболочена, перетинаючи Подільську височину, долина каньйоноподібна, завглибшки близько 120 м, є пороги, у гирла ширина долини до 22 км; річний стік близько 8,7 км3.
Південний Буг — 806 км; бере початок на Подільській височині, впадає в Бузький лиман; у середній течії долина звужується, утворюючи каньйон, є пороги; річний стік — 3,4 км3.
Західний Буг — 401 км (772 км); права притока Вісли; бере початок на північних схилах Подільської височини, перетинає заболочене Мале Полісся та Західну частину Волинської височини; долина до 3 км, річище звивисте, на окремих ділянках до 100 м завширшки.
Дунай — друга за довжиною в Європі 2850 км, в Україні — 174 км нижньої течії та Кілійське гирло (2960 км); у межах України формується 5,7 км3 стоку, частина лівобережної заплави та 8% його дельти. Річний стік 123 км3, що вдвічі більше, ніж у Дніпра.
Сіверський Донець — 700 км (1053 км); найбільша права притока Дону; початок на Середньоруській височині в Росії; річище звивисте, перетинаючи Донецький кряж річка звужується. Річний стік 5 км3.
Ріки Криму — кількість понад 1500; більшість завдовжки близько 10 км; переважно беруть початок у горах. Салгир — 232 км; починається на північних схилах Головного пасма Кримських гір злиттям двох витоків — Ангари і Кизил-Коби, впадає в Сиваш; долина завширшки від 300 м до 3 км, річище від 3 до 15 м, звивисте.
Основні річкові басейни
Чорного моря: Дніпра (48 % площі країни); Дністра (12 %); Південного Бугу (10%); Дунаю (10%); частини Криму; північного Причорномор’я.
Азовського моря: Дону — в межах України басейн Сіверського Дінця (4 %); північного Приазов’я.
Балтійського моря: Вісли (1,6 %).
А чи знаєте ви, що річки в Україні дуже різні й цікаві? Наприклад, Дніпро. Він має найбільший річковий басейн. Найглибшою рікою України є річка Прут (місцями глибина становить 10 метрів). Найкоротшою річкою України є річка Отуз завдовжки 4,5 км. Річка Сліпа Турія, що на Волині, не має гирла, тобто нікуди не впадає. Найкоротша назва українських річок містить дві літери — річки Уж та Уг, а найдовша назва річки має 27 літер — це Перший Куяльник Кучурганський (Одеська обл.).
Завдання 3.
А)Запишіть в зошит найбільші за довжиною та басейнами річки України.
Б)За допомогою карти визначте та запишіть до зошита, на яких річках розташовані обласні центри України.
В)Зробіть висновок про значення річок для розселення населення.
«Тест-контроль» Відповіді записати в зошит. Запитання не переписувати.
1. Що утворює річка з усіма своїми притоками?
А Повінь. Б Річкову систему. В Річковий басейн. Г Русло.
2. Дайте назву початку річки.
А Заплава. Б Межень. В Витік. Г Гирло.
3.Визначте за характером течії більшість річок України.
А Рівнинні. Б Бурхливі. В Водоспадні. Г Гірські.
4.Назвіть короткочасне підвищення рівня води після сильних дощів і зимових відлиг. А Паводок. Б Межень. В Повінь. Г Розлив.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацюйте § 25-26 підручника.
2. Випереджальне завдання. Складіть короткі повідомлення про найбільш цікаві озера України.